លោកហ្គ្រេហ្គ័រ (៥៤០-៦០៤) ជាអភិបាលក្រុងរ៉ូម។​ លោកសូមលាមុខតំណែងទៅបួសក្នុងអារាមដែលលោកបានតែងតាំង។ តែសម្តេចប៉ាបសូមឱ្យលោកធ្វើទូតទៅក្រុងកុងស្ដាំងទីណូប្ល។ ក្រុមបូជាចារ្យបោះឆ្នោតជ្រើសរើសលោកធ្វើជាសម្តេចប៉ាបនៅឆ្នាំ ៥៩០។ លោកបម្រើព្រះសហគមន៍អស់ពីសម្ថភាព គឺលោកចាត់សាសនទូតទៅប្រទេសអង់គ្លេស ចាត់ចែងក្បួនពិធីបុណ្យនៅក្រុងរ៉ូមឱ្យមានបទចម្រៀងពិរោះ។ លោកនិពន្ធសៀវភៅជាច្រើនក្នុងគោលបំណងបកស្រាយគម្ពីរ ទាំងនឹកសញ្ចឹងគិតពីអត្ថន័យផង។ លោកបៀនប្រដៅគ្រីស្តបរិស័ទទាំងអស់ឱ្យរស់តាមដំបូន្មានរបស់ព្រះយេស៊ូ ព្រមទាំងដាស់តឿនអ្នកណែនាំព្រះសហគមន៍ឱ្យយកចិត្តទុកដាក់នឹងមនុស្សដែលព្រះជាម្ចាស់បានផ្ញើឱ្យគេនោះ។
បពិត្រព្រះជាម្ចាស់ជាព្រះបិតា! ព្រះអង្គតែងថែរក្សាប្រជាជនព្រះអង្គ និងណែនាំព្រះសហគមន៍ដោយព្រះហឫទ័យសប្បុរស។ សូមទ្រង់ព្រះមេត្តាទទួលពាក្យអង្វររបស់សន្តហ្គ្រេហ្គ័រ និងសូមប្រទានឱ្យព្រះវិញ្ញាណដែលផ្តល់ប្រាជ្ញាឱ្យអស់លោកមានភារកិច្ចណែនាំ ព្រះសហគមន៍ផង។ សូមប្រោសប្រទានឱ្យព្រះសហគមន៍នៅគ្រប់ប្រទេស និងជាពិសេសនៅកម្ពុជាចម្រើនឡើងតាមព្រះហឫទ័យព្រះអង្គ។
សូមថ្លែងលិខិតរបស់គ្រីស្ដទូតប៉ូលផ្ញើជូនគ្រីស្ដបរិស័ទនៅក្រុងរ៉ូម រម ១,១-៧
បងប្អូនជាទីស្រឡាញ់!
ខ្ញុំ ប៉ូល ជា​អ្នក​បម្រើ​​របស់​ព្រះ‌គ្រីស្ដ‌យេស៊ូ ព្រះ‌ជាម្ចាស់បាន​ត្រាស់​ហៅ​ខ្ញុំ ឱ្យធ្វើ​ជា​គ្រីស្ដ‌ទូត និង​ជ្រើស‌រើស​ខ្ញុំឱ្យប្រកាស​ដំណឹង‌ល្អ​របស់​ព្រះ‌អង្គ។ ដំណឹង‌ល្អ​នេះ ព្រះ‌ជាម្ចាស់​បាន​សន្យា​ទុក​ជា​មុន​ក្នុង​ព្រះ‌គម្ពីរ តាម‌រយៈ​ពួក​ព្យាការី​របស់​ព្រះ‌អង្គ ស្ដី​អំពី​ព្រះ‌បុត្រា​របស់​ព្រះ‌អង្គ។ បើ​គិត​តាម​មនុស្ស​ ព្រះ‌បុត្រា​ប្រសូត​មក​ក្នុង​ព្រះ‌រាជ‌វង្ស​របស់​ព្រះ‌បាទ​ដាវីឌ តែ​បើ​គិត​តាម​ព្រះ‌វិញ្ញាណដែល​ផ្ដល់​ឱ្យមនុស្ស​បាន​វិសុទ្ធវិញ​ព្រះ‌ជាម្ចាស់​បាន​តែង‌តាំង​ព្រះ‌អង្គជា​ព្រះ‌បុត្រា​ប្រកប​ដោយ​ឫទ្ធា‌នុភាព ដោយ​ប្រោស​ព្រះ‌អង្គ​ឱ្យ​មាន​ព្រះ‌ជន្ម​រស់​ឡើង​វិញ។ តាម‌រយៈ​ព្រះ‌បុត្រា គឺ​ព្រះ​យេស៊ូ‌គ្រីស្ដជា​អម្ចាស់​នៃ​យើង ព្រះ‌ជាម្ចាស់​បាន​ប្រណី‌សន្ដោស​យើង និង​ប្រទាន​ឱ្យយើង​មាន​មុខ‌ងារ​ជា​គ្រីស្ដ‌ទូត ដើម្បី​នាំ​ជាតិ​សាសន៍​ទាំង​អស់​ប្រតិបត្តិ​តាម​ជំនឿ សម្រាប់​លើក​តម្កើង​ព្រះ‌នាម​ព្រះ‌អង្គ។ បង‌ប្អូន​ដែល​ព្រះ‌យេស៊ូ‌គ្រីស្ដ​បាន​ត្រាស់​ហៅ ក៏​នៅ​ក្នុង​ចំណោម​ជាតិ​សាសន៍​ទាំង​នោះ​ដែរ។ សូម​ជម្រាប​មក​បង‌ប្អូន​ទាំង​អស់នៅ​ក្រុង​រ៉ូម ជា​អ្នក​ដែល​ព្រះ‌ជាម្ចាស់​ស្រឡាញ់ និង​ត្រាស់​ហៅ​ឱ្យធ្វើ​ជា​ប្រជាជន​ដ៏‌វិសុទ្ធ។ សូម​ព្រះ‌ជាម្ចាស់ជា​ព្រះ‌បិតា​របស់​យើង និង​ព្រះ‌យេស៊ូ‌គ្រីស្ដ​ជា‌អម្ចាស់ប្រណី‌សន្ដោស និង​ប្រទាន​សេចក្ដី​សុខ‌សាន្ត​ដល់​បង‌ប្អូន!។