ថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ ទី១៦ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៥
អត្ថបទទី១៖ សូមថ្លែងលិខិតរបស់គ្រីស្ដទូតប៉ូលផ្ញើជូនគ្រីស្តបរិស័ទក្រុងរ៉ូម រម ៣,២១-៣០
ឥឡូវនេះ ក្រៅពីធម្មវិន័យ ព្រះជាម្ចាស់សម្ដែងអំពីរបៀបព្រះអង្គប្រោសមនុស្សឱ្យបានសុចរិត ដូចធម្មវិន័យ និងអស់លោកព្យាការី បញ្ជាក់ទុកស្រាប់ គឺព្រះជាម្ចាស់ប្រោសអស់អ្នកដែលមានជំនឿឱ្យបានសុចរិត ដោយសារជំនឿរបស់ព្រះគ្រីស្ដ។ មនុស្សទាំងអស់មិនប្លែកពីគ្នាត្រង់ណាឡើយ គឺគេសុទ្ធតែប្រព្រឹត្តអំពើបាប ហើយឃ្លាតចាកពីសិរីរុងរឿងរបស់ព្រះជាម្ចាស់គ្រប់ៗគ្នា ប៉ុន្ដែ ព្រះជាម្ចាស់ប្រោសគេឱ្យបានសុចរិត ទុកជាព្រះអំណោយទាន តាមព្រះហប្ញទ័យប្រណីសន្ដោសរបស់ព្រះអង្គ ដោយព្រះយេស៊ូគ្រីស្ដលោះគេ។ ព្រះជាម្ចាស់បានតែងតាំងព្រះគ្រីស្ដដែលបានបង្ហូរព្រះលោហិតលើឈើឆ្កាង ដើម្បីរំដោះអស់អ្នកជឿលើព្រះអង្គឱ្យរួចពីបាប។ ព្រះអង្គធ្វើដូច្នេះ ដើម្បីបង្ហាញអំពីរបៀបដែលព្រះអង្គប្រោសមនុស្សឱ្យបានសុចរិត។ កាលពីដើម ក្នុងគ្រាដែលព្រះជាម្ចាស់មានព្រះហប្ញទ័យអត់ធ្មត់នោះ ព្រះអង្គពុំបានប្រកាន់ទោសមនុស្សលោកដែលប្រព្រឹត្តអំពើបាបឡើយ នៅគ្រាឥឡូវនេះ ព្រះអង្គបង្ហាញអំពីរបៀបដែលព្រះអង្គប្រោសមនុស្សឱ្យបានសុចរិត ដើម្បីសម្ដែងថា ព្រះអង្គសុចរិត ហើយទ្រង់ប្រោសអ្នកដែលជឿលើព្រះយេស៊ូឱ្យបានសុចរិតដែរ។ ដូច្នេះ តើមនុស្សមានមូលហេតុអ្វីអួតអាងបាន? គ្មានទាល់តែសោះ!។ គេអាចពឹងលើអ្វី? ពឹងលើកុសលផលបុណ្យឬ? ទេ! គឺពឹងលើជំនឿវិញ ដ្បិតយើងយល់ថា ព្រះជាម្ចាស់ប្រោសមនុស្សឱ្យបានសុចរិត មកពីគេមានជំនឿ មិនមែនមកពីគេបានកុសលផលបុណ្យតាមធម្មវិន័យនោះឡើយ។ បើមិនដូច្នោះទេ ព្រះអង្គជាព្រះរបស់សាសន៍យូដាតែប៉ុណ្ណោះ! តើព្រះអង្គមិនមែនជាព្រះរបស់សាសន៍ដទៃទៀតដែរទេឬ? ទេ! ព្រះអង្គក៏ជាព្រះរបស់សាសន៍ដទៃទៀតដែរ។ មានព្រះជាម្ចាស់តែមួយព្រះអង្គប៉ុណ្ណោះដែលប្រោសសាសន៍យូដាឱ្យបានសុចរិត មកពីគេមានជំនឿ ហើយដោយសាសន៍ដទៃទៀតមានជំនឿដែរនោះ ព្រះអង្គក៏ប្រោសគេឱ្យបានសុចរិតដែរ។