សូមផ្ញើជីវិតថ្លៃលើព្រះទ័យល្អបំផុត
ពិធីអបអរសាទរព្រះគម្ពីរដំណឹងល្អតាម ទន ​​​​១,២-៣
អ្នកចូលចិត្តធម្មវិន័យរបស់ព្រះអម្ចាស់ ពិតជាមានសុភមង្គលហើយ! អ្នកនោះបង្កើតមគ្គផលតាមរដូវកាល។ អាលេលូយ៉ា!
សូមថ្លែងព្រះគម្ពីរដំណឹងល្អតាមសន្តម៉ាថាយ មថ ២៥,១៤-៣០
ព្រះយេស៊ូមានព្រះបន្ទូលទៅកាន់ក្រុមសាវ័កអំពីពេលព្រះអង្គយាងមកវិញ។​ ព្រះអង្គមានព្រះបន្ទូលជាពាក្យប្រស្នាថា៖«ព្រះរាជ្យនៃស្ថានបរមសុខបៀបបាន​នឹង​បុរសម្នាក់ដែល​ហៀបចេញដំណើរទៅស្រុកឆ្ងាយ។ គាត់ហៅពួកអ្នកបម្រើមកប្រគល់​ទ្រព្យសម្បត្តិឱ្យ។​ គាត់ប្រគល់ប្រាក់ឱ្យអ្នកបម្រើម្នាក់ៗតាមសមត្ថភាពរៀងៗខ្លួន​ គឺឱ្យប្រាំណែនទៅអ្នកទីមួយ ពីរ​ណែនទៅអ្នកទីពីរ និងមួយណែនទៅអ្នកទីបី រួចគាត់​ចេញដំណើរទៅ។ អ្នកបម្រើដែល​បានទទួលប្រាក់ប្រាំណែន យកប្រាក់ចេញទៅរកស៊ី​ភ្លាម ហើយចំណេញបានប្រាំណែនទៀត។ អ្នកទីពីរក៏ដូច្នោះដែរ គាត់យកប្រាក់ពីរ​ណែននោះទៅរកស៊ី ចំណេញបានពីរណែន​ទៀត។ រីឯអ្នកដែលទទួលប្រាក់មួយណែន​ចេញទៅជីកដីកប់ប្រាក់ម្ចាស់របស់ខ្លួមទុក។ លុះយូរក្រោយមក ម្ចាស់វិលត្រឡប់មកវិញ ហើយគិតបញ្ជីជាមួយអ្នកទាំងបីនោះ​ អ្នកទទួលប្រាក់ប្រាំណែន យកប្រាក់ដែលចំណេញបានប្រាំណែន ចូលមកជូនម្ចាស់ទាំង​ពោលថា៖«លោកម្ចាស់! លោកបានប្រគល់ប្រាក់ប្រាំណែនឱ្យខ្ញុំប្របាទ ឥឡូវនេះ ខ្ញុំប្របាទចំណេញបានប្រាំណែនទៀត»។ ម្ចាស់ពោលទៅគាត់ថា៖«ល្អហើយ! អ្នកបម្រើដ៏ប្រសើរមានចិត្ដស្មោះត្រង់ អើយ! អ្នកស្មោះត្រង់នឹងកិច្ចការមួយដ៏តូចនេះ ខ្ញុំនឹងតាំងអ្នកឱ្យមើលខុសត្រូវលើកិច្ចការធំៗ។ ចូរអ្នកចូលមកសប្បាយរួមជាមួយ​នឹងខ្ញុំចុះ!។ អ្នកទទួលប្រាក់ពីរណែនក៏យកប្រាក់ដែលចំណេញបានពីរណែនទៀតនោះចូលមកដែរ ហើយ​ជម្រាបថា៖« លោកម្ចាស់! លោកបានប្រគល់ប្រាក់ពីរណែន​ឱ្យខ្ញុំប្របាទ ឥឡូវនេះខ្ញុំប្របាទ​ចំណោញបានពីរណែនទៀត»។ ម្ចាស់ក៏ពោលទៅ​គាត់ថា៖« ល្អហើយ! អ្នកបម្រើដ៏ប្រសើរមាន​ចិត្តស្មោះត្រង់អើយ! អ្នកស្មោះត្រង់នឹង​កិច្ចការមួយដ៏តូចនេះ ខ្ញុំនឹងតាំងអ្នកឱ្យមើលខុសត្រូវ​លើកិច្ចការធំៗ។ ចូរអ្នកចូលមកសប្បាយរួមជាមួយនឹងខ្ញុំចុះ!»។ បន្ទាប់មក អ្នកដែលបានទទួល​ប្រាក់មួយណែនក៏ចូល​មកដែរ​​ហើយជម្រាបថា៖។ «លោកម្ចាស់! ខ្ញុំប្របាទដឹងថា​ លោកជាមនុស្សតឹងតែង​ណាស់។ លោកតែងច្រូតយកផលពីស្រែដែលលោកមិនបាន​សាបព្រោះ ហើយប្រមូល​យកផល ពីដំណាំដែលលោកមិនបានដាំ។ ខ្ញុំប្របាទបានយកប្រាក់​ដែលលោកប្រគល់ឱ្យ​ទៅជីកដីកប់ ព្រោះខ្ញុំប្របាទភ័យខ្លាចពេក។ ឥឡូវនេះ សូមលោកម្ចាស់​យកប្រាក់របស់លោកវិញចុះ»។ ម្ចាស់ពោលទៅអ្នកនោះថា៖«នែ! អ្នកបម្រើអាក្រក់ ខ្ជិល​ច្រអូសអើយ!​ អ្នកដឹងស្រាប់ហើយថា ខ្ញុំតែងច្រូតយកផលពីស្រែដែលខ្ញុំមិនបានសាបព្រោះ និងប្រមូលផលពីដំ​ណាំដែលខ្ញុំមិនបានដាំ។ គួរតែអ្នកយកប្រាក់ខ្ញុំទៅចងការ! កាលណាខ្ញុំត្រឡប់មកវិញ ខ្ញុំនឹងទទួលប្រាក់ទំាងដើម ទំាងការ!។ ចូរយកប្រាក់ពីអ្នកនេះ ប្រគល់ឱ្យអ្នកដែលមានដប់ណែននោះទៅ ដ្បិតអ្នកណាមានហើយ អ្នកនោះ​នឹងបានទទួលបរិបូណ៌ ហូរហៀរថែមទៀត។​ រីឯអ្នកដែលគ្មានវិញ គេនឹងដកហូត​នូវអ្វីៗដែលអ្នកនោះមានផង។ ចំណែកឯអ្នកបម្រើដ៏ឥតបានការនេះ ចូរយកគាត់​ទៅចោលនៅទីងងឹតខាងក្រៅ ជាកន្លែងយំ​សោក​ខឹងសង្កៀតធ្មេញនោះទៅ!»។